Brodomehaničar, plinoinstalater i tehnički crtač tri su od devet zanimanja koja učenici mogu upisati u Industrijsko-obrtničkoj školi, a kako su upisi sve bliže, pravo je vrijeme za odluku koja će obilježiti budućnost svakom osmašu. Šibenska Industrijsko-obrtnička škola prepoznata je kao jedna od najboljih u ovom sektoru u Hrvatskoj, a za upise vlada sve veći interes jer je riječ o atraktivnim zanimanjima koji su iznimno tražena na tržištu rada i učenici vrlo lako pronalaze posao.
BRODOMEHANIČAR jedno je od zanimanja s kojim je vrlo jednostavno pronaći posao, riječ je o trogodišnjem programu obrazovanja, a upisna kvota za ovu godinu je 12 učenika. Brodski mehaničar radi na izradi i sastavljanju dijelova brodskih strojeva i uređaja, kao i na popravcima istih. Brodomehaničar tako utvrđuje i uklanja kvarove i oštećenja na brodskim motorima, hidrauličkim i pneumatskim uređajima i sustavima, sustavima za hlađenje, za prijenos snage i grijanja, signalnih i sigurnosnih uređaja te pušta u pogon nove i popravljene brodske strojeve i uređaje. U radu se služi mjernim alatima, ručnim i specijalnim alatima, strojevima za obradu metala, uređajima i opremom za zavarivanje, a također je važno da zna i razumje izraditi, čitati i primijeniti tehnički crtež dijelova, sklopova ili proizvoda. Tijekom školovanja stječu se važne vještine i znanja koje pomažu pri brzom zaposlenju.
Još jedan od smjerova koje Industrijsko-obrtnička škola nudi je PLINOINSTALATER, a u ovaj trogodišnji program obrazovanja upisuje se 6 učenika. Posao plinoinstalatera je popravak, izrada i montiranje elemenata, instalacija i uređaja koji omogućavaju siguran dotok plina od glavnog voda do trošila u stanovima, radionicama, tvornicama i drugdje. Plinoinstalater postavlja i održava plinske instalacije u kućanstvu i u industriji, održava cjevovode i sve pripadajuće elemente plinske instalacija te osigurava njihov nesmetan i siguran rad, a poznaje i važnost kvalitetnog dimovodnog sustava. Radi ručnim i strojnim alatom za rezanje cijevi, strojevima i napravama za oblikovanje, savijanje i prilagodbu cijevi u sistemu protoka, alatom i priborom za tvrdo lemljenje i plinsko zavarivanje te alatom i priborom za mjerenje. Ovo zanimanje izrazito je zanimljivo te nudi razne mogućnosti zapošljavanja.
TEHNIČKI CRTAČ ove godine upisuje 8 učenika, a riječ je o trogodišnjem zanimanju. Zanimljivo je da se u ovaj smjer upisuje više učenica nego učenika. S obzirom na to da u Šibeniku nema niti jedan umjetnički smjer, ovo je zanimanje zanimljivo jer učenici dobivaju mogućnost naučiti projekciju prostora. Posao tehničkog crtača je izraditi tehničku dokumentaciju u suradnji s inženjerima arhitekture, građevinarstva, strojarstva i brodogradnje, mora imati smisao za detalje i sposobnost prostornog predočavanja, umije izraditi nacrte ili skice strojeva i objekata sa svim tehničkim pojedinostima, točnim dimenzijama, snimljenih iz svih kutova i opisom materijala od kojih će biti izgrađen, dopunjava i razrađuje grube skice, crteže i proračune inženjera, u izradi nacrta primjenjuje znanja o tehničko – grafičkim standardima, a u svom radu koristi se računalom i odgovarajućim programima kao što su AutoCAD i CATIA. U ovom smjeru stručna praksa se odrađuje u školi, odnosno, ovo je jedino zanimanje bez vanjske stručne prakse.
Važno je naglasiti da se u svim ovim zanimanjima, osobito instalaterskim, osobita pažnja pridaje energetskoj učinkovitosti i obnovljivim izvorima energije. Koliko raste interes učenika za ovom školom, govori činjenica da je prošle godine upisna kvota u prve razrede bila 88, no na kraju su zbog velikog interesa, uz odobrenje Ministarstva, upisali 101 učenika.
– U našoj školi imamo devet zanimanja, jedno četverogodišnje i osam trogodišnjih, a to su: brodski električar, automehatroničar, autolimar, vodoinstalater, elektroinstalater, instalater grijanja i klimatizacije, brodomehaničar, plinoinstalater i tehnički crtač, a sva ova zanimanja nudimo i u obrazovanju odraslih za doškolovanje i prekvalifikacije. Naši učenici tijekom školovanja stječu potrebne vještine koje se traže na tržištu rada, jer uz kvalitetne nastavne programe imaju i praksu kod poslodavaca pa se većina njih na kraju tu i zaposli. Često kažem da ne rade samo oni koji ne žele raditi, a činjenica je da je riječ o radnim mjestima s jako dobrim plaćama, jer nažalost u Hrvatskoj su to većinom deficitarna zanimanja i pravih majstora fali, tako da su jako dobro plaćeni – poručuje ravnatelj škole Zoran Živković.
Šibenska Industrijsko-obrtnička škola prepoznata je kao jedna od najboljih u Hrvatskoj u ovom sektoru i upravo je zato 2018. godine proglašena regionalnim centrom kompetentnosti za podsektor strojarstva te je nositelj projekta ‘ARS MECHANICA za nove kompetencije’.
Uz sve to, škola sudjeluje u ERASMUS PLUS programu kroz koji je do sada, preko 300 učenika i 30 nastavnika bilo na stručnom usavršavanju u europskim zemljama pa je i to odlična prilika za učenike da steknu jedno novo iskustvo i otputuju na usavršavanje u neku europsku zemlju.
Sve informacije o upisima i programima škole možete pronaći na web stranici.
Preuzeto sa: ŠibenikIN