Industrijsko-obrtnička škola Šibenik kao nositelj projekta ‘ARS MECHANICA za nove kompetencije’ posljednjih je mjeseci organizirala i provela čitav niz edukacija za profesore, ravnatelje i mentore kod poslodavaca. Cilj edukacija je podizanje kompetencija i stalno usavršavanje svih odgojno- obrazovnih djelatnika kako bi učenicima kvalitetno i stručno prenijeli znanje te uspješno sudjelovali u budućem radu Regionalnog centra kompetentnosti (RCK) ARS MECHANICA.
– Na edukacijama i stručnim usavršavanjima bilo je više od 240 sudionika, a provedene su na teme poput vođenja i upravljanja odgojno-obrazovnom ustanovom i RCK, metode i instrumenti profesionalnog usmjeravanja, rad s darovitim učenicima, načini prilagodbe programa za učenike s teškoćama i osoba s invaliditetom, izrada nastavnih sadržaja u digitalnom obliku, metode i modeli poučavanja odraslih i slično. Nastavnici i ravnatelji iz škola partnera, ali i drugih strukovnih škola stekli su nova znanja i vještine iz djelokruga njihovog svakodnevnog rada. Jačanjem svojih kompetencija spremno će odgovoriti na očekivane promjene u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju i samim time uspješno sudjelovati u budućem radu Regionalnog centra kompetentnosti ARS MECHANICA – ističe voditeljica projekta Mirjana Škugor.
Uz to, održane su i edukacije iz područja tehničkog crtanja i 3D modeliranja na kojima su se nastavnici iz strojarske i elektro struke usavršavali kroz upoznavanje s novim računalnim programima kao što su CATIA V5, FUSION 360, Revit MEP i INVENTOR PROFESSIONAL 2022. Novim znanjima i vještinama nastavnici će u strukovne predmete unijeti moderne sadržaje, a ove će programe koristiti pri izradi nastavnih materijala iz predmeta struke.
Kako bi učenicima što bolje prenijeli sve nove tehnike koje se koriste i spremili ih za tržište rada, šest nastavnika i četiri mentora kod poslodavaca uspješno su završili stručno usavršavanje za popravak autolimova bez lakiranja.
– Riječ je o novoj tehnici popravka oštećenja na autolimovima koja znatno skraćuje vrijeme trajanja popravka. Nastavnici su kroz 55 sati stekli praktična znanja i vještine koristeći nove setove specijaliziranog alata. Nastavnici će izraditi izborni predmet ‘Popravak autolimova bez lakiranja’ za učenike koji se obrazuju za zanimanje autolimar, kao i program za osposobljavanje odraslih. Također će pripremiti i nastavni materijal. Stručno usavršavanja za četiri mentora kod poslodavaca trajalo je 90 sati. Mladi meštri su, uz nadzor edukatora Marina Benjaka iz tvrtke Autodent, svoje praktične vještine digli na viši nivo što će prenijeti u svoje tvrtke kao i učenicima koji kod njih pohađaju praktičnu nastavu – kaže voditeljica projekta Mirjana Škugor.
Također, 13 nastavnika sudjelovalo je na edukaciji o upravljanju kvalitetom rada strukovne škole i RCK te se kroz 36 sati upoznalo s temama kao što su sustav upravljanja kvalitetom, dokumentarni sustav, postupci vrednovanja, samovrednovanje, ishodi učenja, praćenje i vrednovanje te pokazatelji kvalitete po tim temama i njihovo praćenje. Uz stručno vodstvo dr.sc. Domagoja Buljan Barbača, nastavnici su stekli kompetencije i vještine, a Tim za kvalitetu izradit će Priručnik o kvaliteti koji će sadržavati sve procedure za osiguranje kvalitete rada i razvoja RCK.
Inače, Industrijsko-obrtnička škola nudi mogućnost školovanja za 9 zanimanja iz područja elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje: brodski električar, automehatroničar, autolimar, vodoinstalater, elektroinstalater, instalater grijanja i klimatizacije, brodomehaničar plinoinstalater, tehnički crtač. Riječ je o veoma traženim zanimanjima kojih fali na tržištu rada pa učenici nakon škole veoma lako pronalaze posao. Učenici imaju jako puno prakse tako da ih se sprema direktno za tržište rada, a poslodavci to prepoznaju. Prostori škole moderno su opremljeni, kao i radionički prostori, što omogućuje učenicima stjecanje izrazito važnog praktičnog znanja.
Škola sudjeluje u ERASMUS PLUS programu kroz koji je do sada, preko 300 učenika i 30 nastavnika bilo na stručnom usavršavanju u europskim zemljama. Sudjelovanje u humanitarnim događanjima kao i posjeti raznim stručnim, gospodarskim događanjima, sajmovima, sastavni su dio obrazovanja učenika. U srpnju 2018. škola je imenovana regionalnim centrom kompetentnosti za podsektor strojarstva. Regionalni centri kompetentnosti su mjesta izvrsnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u kojima se provode programi redovitog strukovnog obrazovanja, stručnog usavršavanja i cjeloživotnog obrazovanja kao i drugi oblici formalnog i neformalnog obrazovanja. Šibenska Industrijsko-obrtnička škola prepoznata je kao jedna od najboljih u Hrvatskoj u ovom sektoru i upravo je zato dobila mogućnost da razvija Centar kompetentnosti.
Cilj projekta ‘ARS MECHANICA za nove kompetencije’ je osnažiti kompetencije odgojno-obrazovnih djelatnika, učenika i odraslih polaznika Regionalnog centra kompetentnosti (RCK) u podsektoru strojarstva za Šibensko-kninsku, Splitsko-dalmatinsku i Dubrovačko-neretvansku županiju u skladu s potrebama tržišta rada regije, te uspostaviti suradnju s ustanovama za strukovno obrazovanje u RH i EU, Visokim učilištima i gospodarskim sektorom regije, ali i šire.